Inwestycja firmy WOBET

Śmieci

Czy planowana przemysłowa inwestycja, może być zagrożeniem dla przyrody i rozwoju turystyki w gminie Przywidz? 

Czy nasza gmina będzie zasypana śmieciami z całego województwa, Polski, a może z całego świata i straci to co najcenniejsze, czyste powietrze i przyrodę? 

W dniu 05-11-2018 do Gminy Przywidz wpłynął wniosek GK.O.6220.2.2018 Zpo z dnia 05-11-2018 o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla „Budowa instalacji do odzysku i recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. Budowa punktu przesypowego odpadów w Miłowie ul. Budowlanych 1, dz. Nr 87/4, jednostka ewidencyjna Przywidz, obręb Miłowo”.

26 Października 2018r. Gmina Przywidz zawiadomiła GK.O.6220.2.1.2018 Zpo o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia dla „Budowa instalacji do odzysku i recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. Budowa punktu przesypowego odpadów w Miłowie ul. Budowlanych 1, dz. Nr 87/4, jednostka ewidencyjna Przywidz, obręb Miłowo”. 

Inwestor, Firma WOBET mieszcząca się w Miłowie ul. Budowlanych 1, jednostka ewidencyjna Przywidz, obręb Miłowo, złożyła dokumentację w postaci : Karty Informacji Przedsięwzięcia, Analizę emisji spalin do powietrza obejmującą (Wytwórnie betonu oraz instalację przetwarzania odpadów plastikowych) oraz Raport „Oddziaływanie hałasu na środowisko dla przedsięwzięcia” „Budowa instalacji do odzysku i recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. Budowa punktu przesypowego odpadów w Miłowie ul. Budowlanych 1, dz. Nr 87/4, jednostka ewidencyjna Przywidz, obręb Miłowo”.

W Karcie Informacji Przedsięwzięcia, umieszczono informacje o przedsięwzięciu oraz ilości materiałów dotycząca planowanej inwestycji, które znacząco wpłyną na nasze życie. 

  • Produkcja geowłókniny z odpadów plastikowych butelek PET (surowca).
  • Sortownia odpadów tworzyw sztucznych, surowiec (odpad) przywożony śmieciarkami na teren Miłowa w ilości 175t  plastikowych odpadów dziennie tj. 25 pojazdów ciężarowych (śmieciarek).
  • Transport surowca (odpadu) do wytwarzania płatka: 250 pojazdów ciężarowych 24t na miesiąc.
  • Transport pojazdów ciężarowych o masie 24t zwiększy się o 28 060,80 tyś rocznie.

Powierzchnia działki przeznaczonej pod inwestycję 16,5866 ha.

Powierzchnia, którą posiada inwestor ponad 80 hektarów.

Powierzchnia placów składowych z odpadami 10 000 tyś m2 

Powierzchnia hal produkcyjno magazynowych 8000 tyś m2  

Powierzchnia sortowni odpadów 766,15 m2 

Powierzchnia terenów utwardzonych 26 507,12 tyś m2

  • Produkcja toksycznych ścieków przemysłowych poprodukcyjnych nie nadających się do dalszego przetworzenia 2050 m3/miesięcznie.
  • Zapotrzebowanie zakładu w wodę z wodociągu wyniesie 24 600 tyś m3 na rok.
  • Zakład będzie wykorzystywał chemię w postaci kwasu siarkowego (13,5 t na rok), chlorek sodu (6,5 tony na rok), wodorotlenek sodu ( 100 ton na rok) oraz inne środki chemiczne potrzebne do oczyszczania odpadów plastikowych.
  • Do powietrza będą się wydostawać trujące związki, powstające w trakcie budowy jak i w trakcie eksploatacji inwestycji i zwiększonego transportu.
  •  Praca zakładu produkcyjnego odbywać się będzie w systemie ciągłym 24h/dobę.
  • Ilość odpadów poprodukcyjnych wyniesie 55% dostarczanego surowca, (te odpady muszą być gdzieś dodatkowo zutylizowane).

Inwestycja będzie zlokalizowana na wysokości 260 m.n.p i 650 m od granicy z Jeziorem Przywidzkim. Tereny te posiadają liczne zlewnie, odprowadzające wodę z terenu w kierunku Jeziora Przywidzkiego. Działka graniczy z obszarem Natura 2000 i obszarem chronionego krajobrazuRezerwat Przyrody znajdujący się na Jeziorze Przywidzkim oddalony jest zaledwie o 1,3 km od inwestycji. Nad terenem Miłowa przechodzi korytarz ekologiczny zapewniający zwierzętom spokojną migrację w powietrzu i po gruncie.

Niebezpieczeństwa, które pojawią się wraz z inwestycją to między innymi:

  • POŻARY odpadów i substancji niebezpiecznych
  • Ryzyko wystąpienia awarii lub katastrofy naturalnej i budowlanej
  • SKAŻENIE, ZATRUCIE powietrza i gleby przez substancje chemiczne stosowane w technologii przetwarzania odpadów i funkcjonowania zakładu
  • Pogorszenie jakości powietrza
  • Pogorszenie jakości życia poprzez uciążliwy transport i hałas
  • Utrata wartości gruntów
  • Utrata wartości nieruchomości
  • Zubożenie wartości krajobrazowych i przyrodniczych
  • Spadek atrakcyjności turystycznej gminy
  • Spadek zainteresowania nabywaniem gruntów przez osoby chętne do zamieszkania w gminie.

Stowarzyszenie Zielona Kraina, które jest stroną w w/w postępowaniu o wydanie warunków środowiskowych dla przedmiotowej inwestycji, stanowczo sprzeciwia się jej budowie. Nie widzimy miejsca w Gminie Przywidz na tego typu uciążliwy przemysł. Posiadamy zbyt piękne walory krajobrazowo turystyczne, które mogą wszystkim mieszkańcom gminy zapewnić dostanie i zdrowe życie. Mocną stroną naszej gminy jest przyroda, czyste powietrze i czyste jeziora. Tego typu walory przyciągają turystów, nowych inwestorów i mieszkańców chcących się tu osiedlić. Mamy nadzieję że władze gminy zrozumieją że droga do sukcesu to droga do zdrowego i pełnego radości życia.

Link do programu TVP „W TWOJEJ SPRAWIE” odcinek 28.10.2019 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.