Czy planowana przemysłowa inwestycja, może być zagrożeniem dla przyrody i rozwoju turystyki w gminie Przywidz?
Czy nasza gmina będzie zasypana śmieciami z całego województwa, Polski, a może z całego świata i straci to co najcenniejsze, czyste powietrze i przyrodę?
W dniu 05-11-2018 do Gminy Przywidz wpłynął wniosek GK.O.6220.2.2018 Zpo z dnia 05-11-2018 o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla „Budowa instalacji do odzysku i recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. Budowa punktu przesypowego odpadów w Miłowie ul. Budowlanych 1, dz. Nr 87/4, jednostka ewidencyjna Przywidz, obręb Miłowo”.
26 Października 2018r. Gmina Przywidz zawiadomiła GK.O.6220.2.1.2018 Zpo o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia dla „Budowa instalacji do odzysku i recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. Budowa punktu przesypowego odpadów w Miłowie ul. Budowlanych 1, dz. Nr 87/4, jednostka ewidencyjna Przywidz, obręb Miłowo”.
Inwestor, Firma WOBET mieszcząca się w Miłowie ul. Budowlanych 1, jednostka ewidencyjna Przywidz, obręb Miłowo, złożyła dokumentację w postaci : Karty Informacji Przedsięwzięcia, Analizę emisji spalin do powietrza obejmującą (Wytwórnie betonu oraz instalację przetwarzania odpadów plastikowych) oraz Raport „Oddziaływanie hałasu na środowisko dla przedsięwzięcia” „Budowa instalacji do odzysku i recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. Budowa punktu przesypowego odpadów w Miłowie ul. Budowlanych 1, dz. Nr 87/4, jednostka ewidencyjna Przywidz, obręb Miłowo”.
W Karcie Informacji Przedsięwzięcia, umieszczono informacje o przedsięwzięciu oraz ilości materiałów dotycząca planowanej inwestycji, które znacząco wpłyną na nasze życie.
- Produkcja geowłókniny z odpadów plastikowych butelek PET (surowca).
- Sortownia odpadów tworzyw sztucznych, surowiec (odpad) przywożony śmieciarkami na teren Miłowa w ilości 175t plastikowych odpadów dziennie tj. 25 pojazdów ciężarowych (śmieciarek).
- Transport surowca (odpadu) do wytwarzania płatka: 250 pojazdów ciężarowych 24t na miesiąc.
- Transport pojazdów ciężarowych o masie 24t zwiększy się o 28 060,80 tyś rocznie.
Powierzchnia działki przeznaczonej pod inwestycję 16,5866 ha.
Powierzchnia, którą posiada inwestor ponad 80 hektarów.
Powierzchnia placów składowych z odpadami 10 000 tyś m2
Powierzchnia hal produkcyjno magazynowych 8000 tyś m2
Powierzchnia sortowni odpadów 766,15 m2
Powierzchnia terenów utwardzonych 26 507,12 tyś m2
- Produkcja toksycznych ścieków przemysłowych poprodukcyjnych nie nadających się do dalszego przetworzenia 2050 m3/miesięcznie.
- Zapotrzebowanie zakładu w wodę z wodociągu wyniesie 24 600 tyś m3 na rok.
- Zakład będzie wykorzystywał chemię w postaci kwasu siarkowego (13,5 t na rok), chlorek sodu (6,5 tony na rok), wodorotlenek sodu ( 100 ton na rok) oraz inne środki chemiczne potrzebne do oczyszczania odpadów plastikowych.
- Do powietrza będą się wydostawać trujące związki, powstające w trakcie budowy jak i w trakcie eksploatacji inwestycji i zwiększonego transportu.
- Praca zakładu produkcyjnego odbywać się będzie w systemie ciągłym 24h/dobę.
- Ilość odpadów poprodukcyjnych wyniesie 55% dostarczanego surowca, (te odpady muszą być gdzieś dodatkowo zutylizowane).
Inwestycja będzie zlokalizowana na wysokości 260 m.n.p i 650 m od granicy z Jeziorem Przywidzkim. Tereny te posiadają liczne zlewnie, odprowadzające wodę z terenu w kierunku Jeziora Przywidzkiego. Działka graniczy z obszarem Natura 2000 i obszarem chronionego krajobrazu. Rezerwat Przyrody znajdujący się na Jeziorze Przywidzkim oddalony jest zaledwie o 1,3 km od inwestycji. Nad terenem Miłowa przechodzi korytarz ekologiczny zapewniający zwierzętom spokojną migrację w powietrzu i po gruncie.
Niebezpieczeństwa, które pojawią się wraz z inwestycją to między innymi:
- POŻARY odpadów i substancji niebezpiecznych
- Ryzyko wystąpienia awarii lub katastrofy naturalnej i budowlanej
- SKAŻENIE, ZATRUCIE powietrza i gleby przez substancje chemiczne stosowane w technologii przetwarzania odpadów i funkcjonowania zakładu
- Pogorszenie jakości powietrza
- Pogorszenie jakości życia poprzez uciążliwy transport i hałas
- Utrata wartości gruntów
- Utrata wartości nieruchomości
- Zubożenie wartości krajobrazowych i przyrodniczych
- Spadek atrakcyjności turystycznej gminy
- Spadek zainteresowania nabywaniem gruntów przez osoby chętne do zamieszkania w gminie.
Stowarzyszenie Zielona Kraina, które jest stroną w w/w postępowaniu o wydanie warunków środowiskowych dla przedmiotowej inwestycji, stanowczo sprzeciwia się jej budowie. Nie widzimy miejsca w Gminie Przywidz na tego typu uciążliwy przemysł. Posiadamy zbyt piękne walory krajobrazowo turystyczne, które mogą wszystkim mieszkańcom gminy zapewnić dostanie i zdrowe życie. Mocną stroną naszej gminy jest przyroda, czyste powietrze i czyste jeziora. Tego typu walory przyciągają turystów, nowych inwestorów i mieszkańców chcących się tu osiedlić. Mamy nadzieję że władze gminy zrozumieją że droga do sukcesu to droga do zdrowego i pełnego radości życia.
Dodaj komentarz