Wójt wymaga sprostowania do artykułu: „Za plecami nas wszystkich”

20. grudnia 2019 r. Wójt Gminy Przywidz wystosował do Stowarzyszenia „Zielona Kraina – Gmina Przywidz” pismo w związku z zamieszczonym artykułem: „Za plecami nas wszystkich”. W opinii Wójta część zamieszczonych informacji  jest nieprawdą, z tego też względu prosi o zamieszczenie sprostowań dotyczących wymienionych punktów.

Stowarzyszenie „Zielona Kraina”- Gmina Przywidz odpowiedziało na to pismo składając wyjaśnienia do UG Przywidz, poniżej przedstawiamy nasze stanowisko co do tej sprawy.

Cyt. : Nie są prawdą podawane przez Państwa informacje:

  1. Jakoby kierownik Referatu Rolnictwa, Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego wydawała opinie lub pisma, z których wynikałoby, że inwestycja firmy INTERCOM nie wymagała wykonania raportu oddziaływania na środowisko.

Odpowiedź Zielonej Krainy:

W decyzji o warunkach zabudowy z dnia 15.10.2019 r. nr GN.P.6730.97.2019  w  dziele 1.2. uwarunkowania w zakresie ochrony środowiska oraz dziedzictwa kulturowego i zabytków  w  pkt 1 lit. b wyraźnie napisano,  że: ,,inwestycja nie jest zaliczana do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu w/w ustawy Prawo ochrony środowiska, nie jest dla niej wymagane postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.” Zgodnie z informacją dostępną publicznie na stronie internetowej Urzędu Gminy Przywidz w zakładce http://www.przywidz.pl/struktura-organizacyjna Pani Dorota Adamska jest Kierownikiem Referatu Rolnictwa, Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego. Bezspornym jest, że w dniu 15.10.2019 r.  została wydana w/w decyzja z upoważnienia Wójta Gminy Przywidz, opatrzona pieczęcią  służbową i podpisana własnoręcznie przez wspomnianą wyżej Kierownik Referatu.
Mając na względzie powyższe nie sposób zrozumieć Pana żądania sprostowania nieprawdziwych w Pana uznaniu informacji z punktu 1 pisma z dnia 20.12.2019 r.  znak: RO.534.1.2019. Wnikliwa analiza  przedmiotowej decyzji wydanej z upoważnienia Wójta Gminy Przywidz jednoznacznie wskazuje, iż w treści zawarto zapisy o braku konieczności przeprowadzenia postępowania oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu
do inwestycji, o którą wnioskowała firma INTERCOM.   Pismem z dnia 20. grudnia postawił Pan Stowarzyszenie  w niejako ,,patowej sytuacji” żądając sprostowania informacji, które zawarte są decyzji wydanej przez Kierownika  Referatu Rolnictwa, Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego na podstawie upoważnienia udzielonego przez Wójta Gminy Przywidz. Przyjmując nawet, że autorką projektu decyzji jest inna osoba finalnej akceptacji dokonała Kierownik Referatu własnoręcznie ją podpisując. Tym samym wyraziła aprobatę dla wszystkich zawartych tam zapisów. Reasumując, w tym zakresie nie zachodzi obowiązek sprostowania informacji  przez Stowarzyszenie.  

  1. Że 11. grudnia 2019 r. Wójt Gminy Przywidz wydał decyzję o warunkach zabudowy; w tej dacie została wydana jedynie decyzja o zmianie wcześniejszej decyzji.

Odpowiedź Zielonej Krainy:

Faktem jest, że w dniu 15.10.2019 r. została wydana decyzja o warunkach zabudowy nr GN.P.6730.97.2019. Natomiast po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.11.2019 r. firmy ,,INTERKOM” Grzenkowicz Kornel z siedzibą w Lampa 80, 83-333 Chmielno wydano w dniu 11.12.2019 r. decyzję o zmianie w/w decyzji w punkcie II.1.13f (omyłkowo w poście nazwaną decyzją o warunkach zabudowy).  Bezspornym pozostaje, że przedmiotowa decyzja została wydana. Okoliczność budząca Pana wątpliwości odnośnie daty wydania zmiany decyzji zostanie sprostowana na internetowym profilu Stowarzyszenia.

  1. Jakoby Urząd Gminy w Przywidzu wydał pozwolenie na budowę hali magazynowo – produkcyjnej. Wydawanie takich zezwoleń nie leży w zakresie naszych kompetencji.

Odpowiedź Zielonej Krainy:

Nawiązując do treści pisma w całej rozciągłości zgadzamy się z Pana zdaniem, iż Wójt Gminy (tym również Gminy Przywidz) nie ma delegacji ustawowej do wydawania pozwoleń na budowę (np. na budowę hali magazynowo – produkcyjnej). Zgodnie z dyspozycją art. 80 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia  7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 z późn. zm.), takowe uprawnienie przysługuje staroście – organowi administracji architektoniczno – budowlanej pierwszej instancji. W tym miejscu należy jednoznacznie podkreślić, iż w treści  postu w żadnym akapicie nie użyto stwierdzenia  jakoby wydał Pan ,,decyzję administracyjną pozwolenie na budowę hali magazynowo – produkcyjnej”.

Szanowny Panie art. 12 Konstytucji gwarantuje wolność tworzenia i działania związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji. Bez wątpienia, nieodzownym elementem realizacji tej wolności jest nadzór nad stowarzyszeniami, którego naczelnym zadaniem jest zapewnienie zgodności z prawem i transparentności działalności stowarzyszeń.

Przypominam, iż w myśl art. 8 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 7. kwietnia 1989 r. Prawo
o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2019 r., poz. 713 j.t.) nadzór nad stowarzyszeniami innymi
niż stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego sprawuje starosta właściwy ze względu na siedzibę stowarzyszenia. W rozdziale 3 powyżej cytowanej ustawy Prawo o stowarzyszeniach zawarto katalog  enumeratywnie wskazanych  środków nadzorczych.

Uwzględniając powyższe doceniam Pana troskę w kwestii ewentualnej odpowiedzialności Stowarzyszenia za naruszenie przepisów prawa. Jednocześnie proszę o poszanowanie
zasad społeczeństwa obywatelskiego i podejmowanie działań (w swoich ,,zaleceniach”) niewykraczających poza zakres przyznanych kompetencji i delegacji ustawowych. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.